E. John has logged 195 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★
Edit this entry  
16
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★
Edit this entry  
01
Curious George: A Halloween Boo Fest

Curious George: A Halloween Boo Fest

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Binge

The Binge

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story​

Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story​

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hotel for Dogs

Hotel for Dogs

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Flatland²: Sphereland

Flatland²: Sphereland

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Flatland

Flatland

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Host

Host

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Cursed Films

Cursed Films

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shayne Smith: Tattoos Will Ruin Your Life

Shayne Smith: Tattoos Will Ruin Your Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Blood Machines

Blood Machines

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mark Normand: Out To Lunch

Mark Normand: Out To Lunch

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tabook

Tabook

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wizards

Wizards

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anthem: Conviction

Anthem: Conviction

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Space Jam

Space Jam

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★
Read the review Edit this entry