Max has logged 229 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read prior review Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Starman

Starman

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
Edit this entry  
08
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
S/T

S/T

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Hyrcynium Wood

The Hyrcynium Wood

2005
×
Edit this entry  
02
Hyperlinks or It Didn't Happen

Hyperlinks or It Didn't Happen

2014
×
Edit this entry  
02
The Unthinkable Bygone

The Unthinkable Bygone

2016
×
Edit this entry  
02
Ode to Seekers 2012

Ode to Seekers 2012

2016
×
Edit this entry  
02
All That Is Solid

All That Is Solid

2014
×
Edit this entry  
02
The Reflecting Pool

The Reflecting Pool

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Green Ray

The Green Ray

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★½
Edit this entry  
26
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alae

Alae

1975
×
Edit this entry  
14
Light Is Calling

Light Is Calling

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
A Century of Energy

A Century of Energy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Century of Energy

A Century of Energy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
Edit this entry  
08
Junkopia

Junkopia

1981
×
Edit this entry  
08
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Light Is Calling

Light Is Calling

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
7 Witches

7 Witches

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lure

The Lure

2015
×
★★
Edit this entry