Max has logged 33 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lure

The Lure

2015
×
★★
Edit this entry  
29
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
RIDE OR DIE

RIDE OR DIE

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
RIDE OR DIE

RIDE OR DIE

2017
×
Read prior review Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mama

Mama

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★½
Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ward

The Ward

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry