• Safety Not Guaranteed

    ★★★★

  • Sleepwalk with Me

    ★★★★

  • Star Wars Uncut: Director's Cut

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

    ★★★★

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

    ★★★

  • Haywire

    ★★★★

  • The Muppets

  • The Adventures of Tintin

    ★★★★

  • A Monster in Paris

    ★★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★½

  • Fright Night

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

  • The Guard

    ★★★½

  • Super 8

  • Drive

    ★★½

  • Attack the Block

    ★★★★★

  • Limitless

    ★★★

  • Troll Hunter

  • Megamind

    ★★★

  • The Social Network

  • Super

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • The Secret World of Arrietty

    ★★★★

  • Inception

  • The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec

    ★★★½

  • Monsters

    ★★★★★

  • Avatar

  • The Imaginarium of Doctor Parnassus

  • Cloudy with a Chance of Meatballs

    ★★★★★

  • Up

  • Winnebago Man

    ★★★½

  • Watchmen

  • The Secret of Kells

    ★★★★★

  • Coraline

    ★★★★★

  • Moon

  • In the Loop

    ★★★★

  • Best Worst Movie

  • Synecdoche, New York

  • Ponyo

  • The Dark Knight

  • Forgetting Sarah Marshall

  • Sita Sings the Blues

    ★★★★★

  • Knocked Up

  • No Country for Old Men

  • Paprika

  • Idiocracy

  • The Girl Who Leapt Through Time

    ★★★

  • Renaissance

    ★★★½

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

  • Double Dare

    ★★★★

  • Ghost in the Shell 2: Innocence

  • Tokyo Godfathers

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Millennium Actress

  • Spirited Away

  • Avalon

  • Hedwig and the Angry Inch

    ★★★★

  • Galaxy Quest

  • Fight Club

  • The Matrix

  • Rushmore

  • Boogie Nights

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Perfect Blue

  • Batman & Robin

  • Ghost in the Shell

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

  • Pom Poko