Sam has logged 306 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frequencies

Frequencies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry