Sam has logged 21 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sully

Sully

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry