• Dallas Buyers Club

    ★★★

  • Night Moves

    ★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★★

  • Nebraska

    ★★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

  • Blue Ruin

    ★★★½

  • We Are the Best!

    ★★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★★

  • Junior

    ★★★★

  • Martha Marcy May Marlene

    ★★★★½

  • True Grit

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Animal Kingdom

    ★★★★

  • Winter's Bone

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Moon

    ★★★★★

  • The Hurt Locker

    ★★★★★

  • Wild Child

  • In Bruges

    ★★★

  • Eastern Promises

    ★★★

  • Hairspray

    ★★½

  • Waitress

    ★★★½

  • The Prestige

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★★

  • The Lives of Others

    ★★★★★

  • The Squid and the Whale

    ★★★

  • Mona Lisa Smile

    ★★★

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★½

  • Elf

    ★★★½

  • School of Rock

    ★★★★

  • Love Actually

    ★★★

  • The Bourne Identity

    ★★★

  • Almost Famous

    ★★★★★

  • Snatch

    ★★★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★

  • Big Eden

    ★★★

  • Girl, Interrupted

    ★★★★½

  • Election

    ★★★★

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★★★

  • Kicking and Screaming

    ★★★★

  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

    ★★★★

  • The Remains of the Day

    ★★★★★

  • The Firm

    ★★★½

  • Fried Green Tomatoes

    ★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Mystic Pizza

    ★★★★

  • Near Dark

    ★★★★

  • A Room with a View

    ★★★★½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • The Prime of Miss Jean Brodie

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★★