• Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Land of the Lost

    ★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • I Killed My Mother

    ★★★★½

  • Watchmen

    ★★★★

  • Coraline

    ★★★★

  • Yes Man

    ★★★

  • High School Musical 3: Senior Year

    ★½

  • Kung Fu Panda

    ★★★

  • Slumdog Millionaire

  • Eastern Promises

  • Before the Devil Knows You're Dead

    ★★★½

  • Into the Wild

    ★★★★½

  • The Substitute

    ★½

  • The Holiday

    ★★★

  • Idiocracy

    ★★★½

  • Nacho Libre

    ★★½

  • A Scanner Darkly

    ★★★½

  • The Lives of Others

    ★★★★½

  • Zathura: A Space Adventure

    ★★½

  • The 40 Year Old Virgin

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★★

  • Napoleon Dynamite

    ★★★★

  • Mysterious Skin

    ★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★½

  • Before Sunset

  • Garth Marenghi's Darkplace

    ★★★½

  • School of Rock

    ★★★★

  • Irreversible

  • Spider-Man

    ★★★★

  • 24 Hour Party People

    ★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★

  • eXistenZ

    ★★★★

  • The Boondock Saints

    ★★½

  • Life Is Beautiful

    ★★★★★

  • Crash

    ★★★

  • Happy Gilmore

    ★★★½

  • From Dusk Till Dawn

  • La Haine

    ★★★★★

  • Dead Man

  • Before Sunrise

  • Schindler's List

  • White Men Can't Jump

    ★★★

  • Night on Earth

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    ★★★★

  • My Own Private Idaho

  • Paris Is Burning

    ★★★★

  • Mississippi Burning

    ★★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Vampire's Kiss

    ★★★½

  • Dirty Dancing

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★★

  • A Zed & Two Noughts

    ★★

  • Return of the Jedi

  • Videodrome

  • Pink Floyd: The Wall

    ★★★★★

  • Stripes

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • Manhattan

    ★★½

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★

  • Play It Again, Sam

    ★★

  • Cabaret

    ★★★½

  • Benny's Bathtub

    ★★★½

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★½

  • Cool Hand Luke

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★