• Planet of the Apes

    ★★★½

  • Cool Hand Luke

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★

  • Doctor Zhivago

    ★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★½

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★½