Charlie has logged 38 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★★
Edit this entry  
30
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
29
if....

if....

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tag

Tag

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pigsty

Pigsty

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
Edit this entry  
25
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Gozu

Gozu

2003
×
★★½
Edit this entry  
18
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mr. Boogedy

Mr. Boogedy

1986
×
★★½
Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Audacity

Audacity

2015
×
½
Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★
Edit this entry  
04
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry