Charlie has logged 31 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
½
Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
27
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Edit this entry  
22
Another Happy Day

Another Happy Day

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
Read the review Edit this entry  
18
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Primal

Primal

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Samurai Jack: The Premiere Movie

Samurai Jack: The Premiere Movie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wizards

Wizards

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
Gloria

Gloria

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★½
Edit this entry  
06
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sukiyaki Western Django

Sukiyaki Western Django

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Edit this entry