Jakob has logged 203 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
23
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
Edit this entry  
16
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
El Topo

El Topo

1970
×
★★½
Edit this entry  
07
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
06
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
Edit this entry  
05
The Hunger

The Hunger

2017
×
Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
★½
Edit this entry  
18
Sons

Sons

2006
×
★★
Edit this entry  
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
Edit this entry  
08
42

42

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Eva

Eva

2005
×
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
Edit this entry  
05
Network

Network

1976
×
Read the review Edit this entry  
05
The Last Bastion Overwatch

The Last Bastion Overwatch

×
Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
24
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
22
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★
Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★
Edit this entry  
15
Rocky

Rocky

1976
×
Edit this entry  
14
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
Read prior review Edit this entry  
14
George Lucas in Love

George Lucas in Love

1999
×
Edit this entry