• Malignant

    ★★

  • The Card Counter

    ★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Old

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Run

    ★½

  • Black Box

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • Rent-A-Pal

    ★★

  • Tenet

    ★★★

  • Host

    ★★★½

  • The Night Clerk

    ½

  • Palm Springs

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Spree

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • The Platform

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Pokémon: Mewtwo Strikes Back - Evolution

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • All That We Destroy

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Paddleton

    ★★★★

  • Greener Grass

    ★★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★★

  • The Lodge

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • We Have Always Lived in the Castle

    ★★

  • High Life

    ★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★★

  • The Hummingbird Project

    ★★★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★★

  • Possum

    ★★★★

  • Burning

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Jonathan

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Creep 2

    ★★★

  • Gerald's Game

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • What Happened to Monday

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • My Friend Dahmer

    ★★★★

  • Super Dark Times

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ½

  • Icarus

    ★★★★½

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • Snowden

    ★★

  • Buster's Mal Heart

    ★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

  • Manchester by the Sea

    ★★½

  • Swiss Army Man

    ★★★★½