slappie has logged 86 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
L'Amour fou

L'Amour fou

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
31
The Rink

The Rink

1916
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Joy of Learning

The Joy of Learning

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One A.M.

One A.M.

1916
×
★★★
Edit this entry  
29
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gerry

Gerry

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
★★★½
Edit this entry  
26
Portrait of a Lazy Woman

Portrait of a Lazy Woman

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Two Sides to Every Story

Two Sides to Every Story

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★½
Edit this entry  
24
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Les Vampires: Episode Nine - The Poisoner

Les Vampires: Episode Nine - The Poisoner

1916
×
Read the review Edit this entry  
23
Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

1915
×
Read the review Edit this entry  
23
Les Vampires: Episode One - The Severed Head

Les Vampires: Episode One - The Severed Head

1915
×
Read the review Edit this entry  
23
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cafe Noir

Cafe Noir

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Emerald

Emerald

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Phantoms of Nabua

Phantoms of Nabua

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Emotion

Emotion

1966
×
★★★
Edit this entry  
20
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Ferry

Star Ferry

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
La Région Centrale

La Région Centrale

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Reflexxx

American Reflexxx

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
Edit this entry  
19
Solar Breath

Solar Breath

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Cityscape

Cityscape

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Second Circle

The Second Circle

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Oriental Elegy

Oriental Elegy

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Earth

Earth

1930
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Aka Ana

Aka Ana

2008
×
Edit this entry  
15
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★½
Edit this entry  
15
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read prior review Edit this entry