Spencer has logged 216 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Day Time Ended

The Day Time Ended

1980
×
Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
K-19: The Widowmaker

K-19: The Widowmaker

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The IT Crowd: The Internet is Coming

The IT Crowd: The Internet is Coming

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sign o' the Times

Sign o' the Times

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
I'm Actually Laughing: Chapo Trap House, Election Night 2016

I'm Actually Laughing: Chapo Trap House, Election Night 2016

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thank You, Friends: Big Star's Third Live… and More

Thank You, Friends: Big Star's Third Live… and More

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
ReMastered: Tricky Dick & The Man in Black

ReMastered: Tricky Dick & The Man in Black

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Lords of the Deep

Lords of the Deep

1989
×
★½
Edit this entry  
24
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Seventies

The Seventies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
Read the review Edit this entry  
22
The Loves of Hercules

The Loves of Hercules

1960
×
★½
Edit this entry  
18
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Jim Jefferies: This Is Me Now

Jim Jefferies: This Is Me Now

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Land That Time Forgot

The Land That Time Forgot

1974
×
★★
Edit this entry  
05
Adjust Your Tracking: The Untold Story of the VHS Collector

Adjust Your Tracking: The Untold Story of the VHS Collector

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Miracle

Miracle

2004
×
★★★
Edit this entry