• Star Trek: The Motion Picture

    ★★★★

  • Moonraker

    ★★★

  • The Kids Are Alright

    ★★★★

  • Quadrophenia

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Mad Max

    ★★★

  • Starcrash

  • Superman

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★

  • Gates of Heaven

    ★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★

  • Avalanche

  • Grease

    ★★★½

  • The Buddy Holly Story

    ★★★★

  • I Wanna Hold Your Hand

    ★★★★

  • High Anxiety

    ★★★½

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★½

  • The Spy Who Loved Me

    ★★★★

  • Smokey and the Bandit

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★½

  • Annie Hall

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★

  • The Man Who Fell to Earth

    ★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

  • Mitchell

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★

  • The Man with the Golden Gun

    ★★

  • The Land That Time Forgot

    ★★

  • The Great Gatsby

    ★★★½

  • Blazing Saddles

    ★★★★½

  • The Paper Chase

    ★★★★

  • American Graffiti

    ★★★

  • Live and Let Die

    ★★★

  • A Field of Honor

    ★★★

  • Ömer the Tourist in Star Trek

    ★½

  • The Lift

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Diamonds Are Forever

    ★★

  • The Touch of Satan

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★½

  • THX 1138

    ★★★½

  • Elvis: That's the Way It Is

    ★★★★

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★

  • Moon Zero Two

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • Let It Be

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Great Silence

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Catalina Caper

  • The Producers

    ★★★★½

  • You Only Live Twice

    ★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★

  • Manos: The Hands of Fate

  • Batman

    ★★★½

  • Thunderball

    ★★

  • Help!

    ★★★½

  • Santa Claus Conquers the Martians

  • Kitten with a Whip

  • Goldfinger

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Faces of November

    ★★★★

  • Crisis: Behind a Presidential Commitment

    ★★★½

  • From Russia with Love

    ★★★½

  • Dr. No

    ★★★½