James has logged 310 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House

The House

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
Edit this entry  
20
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Club Dread

Club Dread

2004
×
★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Next Day Air

Next Day Air

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Wilson

Wilson

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Darkman

Darkman

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Late Shift

The Late Shift

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Square

The Square

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Splash

Splash

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry