• Evil Dead II

    Evil Dead II

    ★★★★½

    Is it perfect? No. 

    Is it a damn good time? Hell yes.

    I’m pretty sure Doom (1993) took so much from this movie and I’m so glad for it. This is a fun as fuck campy movie and I’m glad to have finally watched it.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    No rating - didn’t finish. Got way too fuckin’ bored with this movie, it lacks any sort of subtlety, nuance, or charm. I still stand by the fact that the modern day DC movies have never been good (neither have the Marvel movies, but that’s a discussion for a later day).

  • Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

    Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

    ★★★

    It’s alright. Surrealness for surrealness’s sake, but nothing that special.

  • Unedited Footage of a Bear

    Unedited Footage of a Bear

    ★★★★

    Very good, a bit too surreal but it ain’t bad.

  • Smart Pipe

    Smart Pipe

    ★★½

    It’s alright, not the best at conveying it’s message and not very funny overall, but with some good absurdist bits. The Atlas Shrugged joke got me.

  • This House Has People in It

    This House Has People in It

    ★★★★

    Surreal horror with a solid bit of depth to it. Feels like something out of the SCP wiki, or an old school creepypasta.

  • Too Many Cooks

    Too Many Cooks

    ★★★★

    Pretty good mix of horror and comedy - not the best thing AS has done, but pretty good.

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro

    ★★★★

    Solid Studio Ghibli. My least favorite out of the three Miyazaki movies that I’ve seen, but definitely a great kids movie.

  • Klaus

    Klaus

    ★★★★½

    Despite some issues I had with the soundtrack, this movie is absolutely beautiful. Amazing art direction, story, and themes.

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★½

    Absolute classic. Amazing pacing and world-building - not my personal favorite, but one of the best nonetheless.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★

    A bit slow, but holy shit this movie has some wonderful ideas on the nature of reality and existence. Great philosophy and fun action sequences.

  • Meet the Pyro

    Meet the Pyro

    ★★★★★

    Bias as fuck since Pyro is one of my favorite classes to play.

    Have fond memories of these shorts, I think TF2 was a definite reason why I wanted to get into PC gaming. Any problems I might have with them (the shorts) are made null and void by my love for the characters and the game itself.