Dinelka has logged 281 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
14
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★½
Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★
Edit this entry  
04
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Edit this entry  
24
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry