Sinesapiens

𝚉𝚊𝚖𝚊𝚗 𝙷𝚎𝚛 Ş𝚎𝚢𝚒 𝚂𝚒𝚕𝚎𝚛.

Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • Le Samouraï

  Le Samouraï

  ★★★★★

  Gerçek bir klasik. Melville'nin en başarılı polisiyesi. Sinema tarihinin en karizmatik katillerinden biri Jef Costello'yu kesinlikle görmelisiniz.

 • Shock Corridor

  Shock Corridor

  ★★★½

  Samuel Fuller'ın izlediğim ilk filmi. Film akıl hastanesinde işlenen bir cinayeti Pulitzer ödülüne sahip olabilmek için araştıran bir gazetecinin akıl hastanesine hasta rolü yaparak girişini fakat zamanla akıl sağlığını kaybetmeye başladığı gerilimli bir süreci anlatıyor.Filmde Amerika'nın 60'lı yıllarda yaşadığı toplumsal ve politik olaylara dönük çok güçlü alt metinler var bu açıdan çok başarılı bir film.İzlenmeli.

Popular reviews

More
 • Kwaidan

  Kwaidan

  ★★★★★

  Kwaidan bence Japon sinemasının zirvelerinden biri.Yönetmen koltuğunda her filmi birbirinden sağlam Masaki Kobayashi oturuyor. Kobayashi Japon Halk efsanelerine dayanan fantastik ve bir o kadar ürkütücü hayalet hikayelerini neredeyse kusursuz bir sinema şaheserine dönüştürmüş.Filmde, korku filmlerinden alışkın olduğumuz karanlık ve kasvetli bir atmosfer yerine renk paleti oldukça geniş ve capcanlı bir mekan,dekor ve sinematografi tercih edilmiş.Buna rağmen film oldukça ürpertici sahnelere sahip.4 ayrı hikayeden oluşan bu muhteşem fantastik korku antolojisini sakın kaçırmayın.

 • Dead Man

  Dead Man

  ★★★★½

  Dead Man sakin fakat çok güçlü bir yolculuk filmi. William Blake'in 'Beyaz Amerika' gerçeğiyle tanıştığı esasında Vahşi Batı'yla hesaplaştığı bir serüven.Filmde Jarmusch'un diğer çalışmalarında olduğu gibi minimalist fakat vurucu bir anlatım var.Blake'in bir Kızılderili'yle çıktığı bu yolculuk zamanla ruhani-mistik bir atmosfer eşliğinde Blake'in ruhsal dönüşüm hikayesine, doğayla bütünleşip metaforik bir olgunlaşma serüvenine dönüşüyor.Kesinlikle izlenmeli.