Karl has logged 95 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
76 Days

76 Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Project Power

Project Power

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Just Friends

Just Friends

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry