• Pyewacket

    Pyewacket

    ★★★½

    Is this what they’re doing over on witch tok?

  • Don't Breathe 2

    Don't Breathe 2

    ★★★½

    While I don’t think this is a “better” movie than the first one, it scores higher for being a somewhat rare instance where I totally accepted the slight retcon/ignorance of the first movie in order to make the old man more sympathetic (see my previous review). Felt like a smart choice in order to set up a solid thriller.

  • Streets of Fire

    Streets of Fire

    ★★★★½

    Gimme those overalls!

  • Don't Breathe

    Don't Breathe

    ★★½

    Bummer. If it weren’t for the forced insemination, this maybe would’ve been 4 stars. I really only watched this because I signed up for AMC A-List so I kinda committed to seeing the sequel this week. Surprisingly, this was right up my alley. Super tense single location thriller, and I’m an Evil Dead remake defender so you know I love me some Fede. THAT scene just felt so unnecessary and in such poor taste I can’t give this anything more than a middle of the road review. I would’ve accepted JUST the kidnapping aspect, that’s fucked up enough. Just felt like a bad choice.

  • Dark Star

    Dark Star

    ★★★

    This was a solid 2 for almost the entire runtime but for some reason the last like 10 minutes really did it for me. Shocking similarities to Ad Astra.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★★

    Finally one for the rats! I kept trying to come up with reasons to subtract stars but I don’t know what else you could ask for from a suicide squad movie. More hogs in superhero movies!


    Edit: now that I’m home and less stoned I can lay out more. Just in the past year I started reading a lot of DC comics out of pandemic boredom; mostly the “classics” or ones that came highly recommended including a few suicide squad…

  • House on Haunted Hill

    House on Haunted Hill

    ★★

    I’ll never understand why Chris Kattan was ever famous.

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise

    ★★★

    Idk maybe I’ll tweet about how this is like Fitzcarraldo or some shit so The Rock notices me.

  • Witchfinder General

    Witchfinder General

    ★★½

    It kinda feels like shooting in the English countryside is cheating but pretty skies can only do so much for a movie.

  • Like a Dragon

    Like a Dragon

    ★★★½

    “Don’t ever underestimate the taxpayer”

    As a new fan of the franchise, this was really fun but I doubt it holds up on its own.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★★

    I think if I had a fox companion all my problems would be solved. Also I can’t believe someone three seats down from me brought a fucking baby that would NOT shut up.

  • Lake Mungo

    Lake Mungo

    ★★★★★

    Even after seeing this pop up multiple times in conversation about underrated movies from the 2000’s this still surprised me. If it was actually real, it would be one of the prettiest documentaries I’ve seen in a while. That 16mm is just so GOOD! I really appreciate a ghost story that revels in the unknown and unexplainable and the revelations came at an absolutely perfect pace, keeping it at a perfect slow burn without ever risking losing my interest. Perfect level of spooky (people who have seen this know exactly what I’m talking about).