smorel has logged 77 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Roma

Roma

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Desire

Desire

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Newness

Newness

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Yesterday

Yesterday

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
March of the Penguins

March of the Penguins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Singles

Singles

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Young Goethe in Love

Young Goethe in Love

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
RoboCop 3

RoboCop 3

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady J

Lady J

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry