İrem has logged 54 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Club

The Club

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
Resolution

Resolution

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
Shutter

Shutter

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dumplings

Dumplings

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Finisterrae

Finisterrae

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love, Spells and All That

Love, Spells and All That

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Frozen River

Frozen River

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fear of Rain

Fear of Rain

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
wkw/tk/1996@7'55''hk.net

wkw/tk/1996@7'55''hk.net

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Follow

The Follow

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
There's Only One Sun

There's Only One Sun

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Edit this entry  
15
DNA

DNA

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Zama

Zama

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Edit this entry  
13
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Autumn Ball

Autumn Ball

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Last Days of Emma Blank

The Last Days of Emma Blank

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
2046

2046

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Marebito

Marebito

2004
×
★★½
Edit this entry  
08
Creep

Creep

2004
×
★½
Edit this entry  
08
Detour

Detour

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
The 10000th Day

The 10000th Day

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Sauna

Sauna

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Eel

The Eel

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
True Stories

True Stories

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★
Edit this entry  
05
The Telephone Box

The Telephone Box

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Make Up

Make Up

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Innocent

The Innocent

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry