Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Stalker Guilt Syndrome

Stalker Guilt Syndrome

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Edit this entry  
10
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★½
Edit this entry  
09
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★½
Edit this entry  
08
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★
Edit this entry  
06
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Firewalker

Firewalker

1986
×
★½
Edit this entry  
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
25
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Edit this entry  
23
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Deadfall

Deadfall

1993
×
Edit this entry  
18
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Holcroft Covenant

The Holcroft Covenant

1985
×
★★
Edit this entry  
16
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★★
Edit this entry  
16
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Edit this entry  
06
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★½
Edit this entry  
04
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Edit this entry  
25
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Pied Piper

The Pied Piper

1933
×
★★★
Edit this entry  
22
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
★★★
Edit this entry  
21
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★★
Edit this entry  
21
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Edit this entry  
19
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
★★★
Edit this entry  
17
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dagon

Dagon

2001
×
★★★
Edit this entry