• Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★

    I renounce my wish of getting a sequel to Wonder Woman (2017)

  • Bell, Book and Candle

    Bell, Book and Candle

    ★★½

    “A witch? Oh, Shep, you’ve just never learned to spell”

  • Klute

    Klute

    ★★★★

    Why isn’t this movie called “Bree”?

  • Steamboat Willie

    Steamboat Willie

    ★★★½

    Turns out the whole image of Mickey as a milquetoast bore is just an attempt by Disney to over-correct how much of a scumbag that damn mouse used to be

  • Sullivan's Travels

    Sullivan's Travels

    ★★★

    Pluto stole the show

  • Rio Bravo

    Rio Bravo

    ★★★

    Forget about John Wayne, the real hero is Stumpy

  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

    The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

    ★★★

    This felt like the third installment of a series I would have probably liked...

  • Showgirls

    Showgirls

    ★★

    Despite all the nudity I still felt the most obscene element in this movie was Robert Davi’s toupee

  • The Uninvited

    The Uninvited

    ★★★½

    No ghost is as scary as the notion of buying a house so you and your grown ass sibling can go live there together

  • Sleepwalkers

    Sleepwalkers

    ★★

    Clovis is 👑

  • Needful Things

    Needful Things

    ★★½

    Yeah, it’s bad but Von Sydow is great and J.T. Walsh is having a ton of fun chewing the scenery.

  • Phantom of the Paradise

    Phantom of the Paradise

    ★★★

    Not enough Gerrit Graham