sockrussell has logged 44 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Hypocrites

Hypocrites

1915
×
Edit this entry  
08
The Ocean Waif

The Ocean Waif

1916
×
Read the review Edit this entry  
30
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
Read the review Edit this entry  
28
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
Read the review Edit this entry  
27
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
Read the review Edit this entry  
20
Saw

Saw

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
Read the review Edit this entry  
04
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
American Animals

American Animals

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
High Life

High Life

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Zola

Zola

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memories

Memories

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry