Sodapopred has logged 311 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Edit this entry  
17
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
11
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
06
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
½
Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
This Is 40

This Is 40

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Google and the World Brain

Google and the World Brain

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
Edit this entry  
15
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Edit this entry  
06
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry