Jack has logged 143 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Q & A

Q & A

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★½
Edit this entry  
12
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ted

Ted

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
Edit this entry  
10
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★
Edit this entry  
31
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★½
Edit this entry  
01
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Smart People

Smart People

2008
×
★★
Edit this entry  
21
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cell 211

Cell 211

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cedar Rapids

Cedar Rapids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fat City

Fat City

1972
×
★★½
Edit this entry  
06
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★
Edit this entry  
06
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★
Edit this entry  
02
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Edit this entry  
02
Buried

Buried

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★
Edit this entry  
18
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★
Edit this entry  
15
McCullin

McCullin

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Road

The Road

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Union Station

Union Station

1950
×
★★★
Edit this entry  
02
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Edit this entry