Sort by

André has logged 45 entries for films during 2010.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elite Squad: The Enemy Within

Elite Squad: The Enemy Within

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Survival of the Dead

Survival of the Dead

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Amore liquido

Amore liquido

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Joy

My Joy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Loves of a Zombie

Loves of a Zombie

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Symbol

Symbol

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Iep!

Iep!

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Reflexões de um Liquidificador

Reflexões de um Liquidificador

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Train

The Train

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Grain

The Grain

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Best Things in the World

The Best Things in the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Mane

White Mane

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blood of the Beasts

Blood of the Beasts

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Invictus

Invictus

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Assailant

The Assailant

2009
×
Read the review Edit this entry  
12
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Plastic City

Plastic City

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry