• Bo Burnham: Inside

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Holidate

  • Soul

  • Enola Holmes

  • I Am Afraid to Forget Your Face

  • I Care a Lot

    ½

  • Wolfwalkers

  • Another Round

  • Nomadland

    ★★★★

  • Limbo

    ★★★½

  • Gaza Mon Amour

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • After We Collided

  • The F**k-It List

  • A Whisker Away

  • Shiva Baby

    ★★★

  • Mulan

  • Apples

    ★★★½

  • There Is No Evil

    ★★★★

  • The Metamorphosis of Birds

    ★★★★★

  • All the Bright Places

  • The Woman Who Ran

    ★★★★

  • Emma.

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • The Present

    ★★★½

  • Minari

    ★★★½

  • The Social Dilemma

  • Palm Springs

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • Miracle in Cell No. 7

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Platform

  • The King

    ★★★

  • You Will Die at Twenty

  • Joker

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • A Rainy Day in New York

    ★★

  • The Blue Elephant Part 2

  • The Lion King

  • Midsommar

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

  • A Hidden Life

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★½

  • Aladdin

  • I Am Easy to Find

  • The Perfect Date

  • After

  • Five Feet Apart

  • For Sama

  • It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

  • Sometimes, I Think About Dying

  • Life Overtakes Me

  • The Guest

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • The Road to Stardom: The Making of A Star is Born

  • Bird Box

    ★★

  • Bohemian Rhapsody

  • The Haunting of Hill House

  • House of Hummingbird

  • Johnny English Strikes Again

  • Green Book

    ★★★½

  • Exterior/Night