Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
March Comes in Like a Lion

March Comes in Like a Lion

1991
×
Edit this entry  
16
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
Edit this entry  
15
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Tokyo.Sora

Tokyo.Sora

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★½
Edit this entry  
12
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
½
Edit this entry  
11
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Suzaku

Suzaku

1997
×
Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
The Day After

The Day After

2017
×
Edit this entry  
04
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Edit this entry  
03
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
Edit this entry  
01
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★
Edit this entry  
31
36

36

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
Edit this entry  
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
Edit this entry  
25
Noisy Requiem

Noisy Requiem

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tampopo

Tampopo

1985
×
Edit this entry  
22
One Fine Spring Day

One Fine Spring Day

2001
×
Edit this entry  
20
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry  
19
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Water Carrier Died

The Water Carrier Died

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
Edit this entry  
18
The Devil

The Devil

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Present

The Present

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
Edit this entry  
16
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
Edit this entry  
15
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Valley of the Bees

The Valley of the Bees

1968
×
★★★★
Edit this entry  
07
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
Edit this entry  
04
Limbo

Limbo

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★
Edit this entry