Chris has logged 125 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One December Night

One December Night

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vivo

Vivo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
Read the review Edit this entry  
31
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
Read the review Edit this entry  
15
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
The Gift

The Gift

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Water Man

The Water Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Super

Super

2010
×
★½
Read the review Edit this entry