• Ex Machina

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★½

  • Big Hero 6

    ★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • 22 Jump Street

    ★★★½

  • Mommy

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man 2

    ½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • The Raid 2

    ★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Bo Burnham: What.

    ★★★★½

  • Frozen

    ★★

  • Thor: The Dark World

  • Her

    ★★★★½

  • Coherence

    ★★★½

  • Enemy

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Horns

    ★★½

  • Prisoners

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Pacific Rim

    ★★★½

  • The World's End

    ★★½

  • Man of Steel

    ★★½

  • Monsters University

    ★★★★

  • Fast & Furious 6

    ★★★½

  • Iron Man 3

    ★★★½

  • The Conjuring

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★½

  • Argo

    ★★★★

  • Looper

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • Dredd

    ★★½

  • The Master

    ★★★½

  • It's Such a Beautiful Day

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★½

  • 21 Jump Street

    ★★★★½

  • Sinister

    ★★★★½

  • Chronicle

    ★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • Warrior

    ★★★★½

  • Contagion

    ★★★½

  • The Raid

    ★★★★½

  • Shame

    ★★½

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★½

  • Drive

    ★★★★

  • Thor

    ★★★

  • Fast Five

    ★★★½

  • Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

    ★★★★

  • Rango

    ★★★½

  • Eagles Are Turning People Into Horses

    ★★★★★

  • Megamind

    ★★★★½

  • Jackass 3D

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★★½