• The Thing

    ★★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★½

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Drunken Master

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Barry Lyndon

    ★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★½

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★½

  • The Godfather

    ★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★½