SotallyTober has logged 288 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Nostalgia for the “Troubled Youth”

Nostalgia for the “Troubled Youth”

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Perfect Score

The Perfect Score

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry