Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Sheer Madness

Sheer Madness

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★½
Edit this entry  
22
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bye Bye Monkey

Bye Bye Monkey

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Trouble Along the Way

Trouble Along the Way

1953
×
★★★★
Edit this entry  
16
Japanese Summer: Double Suicide

Japanese Summer: Double Suicide

1967
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Eel

The Eel

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
The House of Smiles

The House of Smiles

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Edit this entry  
12
Numéro deux

Numéro deux

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Jeremy

Jeremy

1973
×
★★★
Edit this entry  
12
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gods of the Plague

Gods of the Plague

1970
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Oasis of Fear

Oasis of Fear

1971
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Very Eye of Night

The Very Eye of Night

1958
×
Edit this entry  
10
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
Edit this entry  
10
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Edit this entry  
10
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
09
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Edit this entry  
09
Prague, March ’92

Prague, March ’92

1992
×
Edit this entry  
09
Far Away

Far Away

1991
×
Edit this entry  
09
Beautiful Yellow Color

Beautiful Yellow Color

1991
×
Edit this entry  
08
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Inglorious Bastards

The Inglorious Bastards

1978
×
★★★½
Edit this entry  
08
Undine

Undine

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Too Big to Fail

Too Big to Fail

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Switchblade Sisters

Switchblade Sisters

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry  
04
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
03
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Navajo Joe

Navajo Joe

1966
×
★★★½
Edit this entry  
03
Too Late to Die Young

Too Late to Die Young

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Edit this entry