Sort by

Nicky Otis has logged 46 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dry Summer

Dry Summer

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★
Edit this entry  
25
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★
Edit this entry  
23
Shoot the Moon

Shoot the Moon

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★
Edit this entry  
19
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Lifeboat

Lifeboat

2018
×
½
Edit this entry  
17
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Black Sheep

Black Sheep

2018
×
Edit this entry  
16
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sympathy for the Devil

Sympathy for the Devil

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Kansas City

Kansas City

1996
×
★½
Edit this entry  
14
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Here and Elsewhere

Here and Elsewhere

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
12
How's It Going?

How's It Going?

1976
×
★★½
Edit this entry  
11
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★
Edit this entry  
09
What Men Want

What Men Want

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
07
California Split

California Split

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

1976
×
★½
Edit this entry  
06
Keep Your Right Up

Keep Your Right Up

1987
×
★★½
Edit this entry  
05
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★★
Edit this entry  
05
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Waiting Women

Waiting Women

1952
×
★★
Edit this entry  
03
Contempt

Contempt

1963
×
★★½
Edit this entry  
03
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Edit this entry  
03
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
Edit this entry  
02
Clara's Ghost

Clara's Ghost

2018
×
Edit this entry  
01
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry