soulers has logged 56 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
dead end

dead end

2019
×
Edit this entry  
31
cat city

cat city

2017
×
Edit this entry  
31
Twins in Paradise

Twins in Paradise

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★
Edit this entry  
30
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ma

Ma

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Edit this entry  
26
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spree

Spree

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vampires Suck

Vampires Suck

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read prior review Edit this entry  
13
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elegy to the Visitor from the Revolution

Elegy to the Visitor from the Revolution

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
06
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boys Beware

Boys Beware

2021
×
Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry