Sort by

soulmarcosa has logged 620 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
The Vault of Horror

The Vault of Horror

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Boom!

Boom!

1968
×
★★
Edit this entry  
29
Memories of Me

Memories of Me

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
To Joy

To Joy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mulholland Falls

Mulholland Falls

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Original Gangstas

Original Gangstas

1996
×
★★½
Edit this entry  
22
My Dear Killer

My Dear Killer

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
X: The Unknown

X: The Unknown

1956
×
★★★
Edit this entry  
19
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
19
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bones

Bones

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Dark Night

One Dark Night

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
White Line Fever

White Line Fever

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
Daddy's Deadly Darling

Daddy's Deadly Darling

1973
×
★★½
Edit this entry  
10
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★★½
Edit this entry  
09
Clifford

Clifford

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
08
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★
Edit this entry  
06
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
House of Sand and Fog

House of Sand and Fog

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Vicious Lips

Vicious Lips

1986
×
★★
Edit this entry  
04
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★★
Edit this entry  
01
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Deeper You Dig

The Deeper You Dig

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fan

The Fan

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★
Edit this entry  
28
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Clan of the White Lotus

Clan of the White Lotus

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Witches

The Witches

1966
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Pale Door

The Pale Door

2020
×
★★★
Edit this entry