Sort by

soulmarcosa has logged 47 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Quiet Place to Kill

A Quiet Place to Kill

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harlow

Harlow

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Tie That Binds

The Tie That Binds

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
High School Confidential!

High School Confidential!

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pied Piper

The Pied Piper

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
So This Is New York

So This Is New York

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Carrier

The Carrier

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Atomic City

The Atomic City

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Best Worst Movie

Best Worst Movie

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Bridge at Remagen

The Bridge at Remagen

1969
×
★★★
Edit this entry  
25
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
Troll

Troll

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
Night of the Zombies

Night of the Zombies

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Connection

The Connection

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hostage

Hostage

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Day the Earth Caught Fire

The Day the Earth Caught Fire

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Taking of Beverly Hills

The Taking of Beverly Hills

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blackout

Blackout

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Luz

Luz

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Youngblood

Youngblood

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Magic Sword

The Magic Sword

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
High-Ballin'

High-Ballin'

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Times

Good Times

1967
×
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Celtic Frost - A Dying God

Celtic Frost - A Dying God

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Aniara

Aniara

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Someone Behind the Door

Someone Behind the Door

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★
Edit this entry  
07
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★
Edit this entry  
07
ZZ Top: That Little Ol' Band From Texas

ZZ Top: That Little Ol' Band From Texas

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Holiday

Holiday

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tiger by the Tail

Tiger by the Tail

1970
×
★★★
Edit this entry  
03
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry