Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Core

The Core

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rosebud

Rosebud

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Invasion of the Bee Girls

Invasion of the Bee Girls

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sliver

Sliver

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Indian in the Cupboard

The Indian in the Cupboard

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chato's Land

Chato's Land

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thirty Seconds Over Tokyo

Thirty Seconds Over Tokyo

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Unsinkable Molly Brown

The Unsinkable Molly Brown

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Skulls

The Skulls

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Say a Word

Don't Say a Word

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
1984

1984

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Jack

Jack

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Stuff

The Stuff

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nest

The Nest

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry