sowrender has logged 48 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
Read prior review Edit this entry  
29
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
Edit this entry  
26
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
Cocoon

Cocoon

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
22
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elephant

Elephant

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
19
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
Read the review Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
Read the review Edit this entry  
04
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry