Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Structure of Crystals

The Structure of Crystals

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lola

Lola

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry