lucas has logged 28 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Hunting Ground

The Hunting Ground

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
City of God: 10 Years Later

City of God: 10 Years Later

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love Songs

Love Songs

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
An American Crime

An American Crime

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pixote

Pixote

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kids

Kids

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Edit this entry