Dennis has logged 748 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Beyond a Reasonable Doubt

Beyond a Reasonable Doubt

1956
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hell's Gate

The Hell's Gate

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Return of the Vampire

The Return of the Vampire

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Margin for Error

Margin for Error

1943
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
18
House Of Witchcraft

House Of Witchcraft

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Behind the Mask

Behind the Mask

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spies

Spies

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Hangmen Also Die!

Hangmen Also Die!

1943
×
★★★★
Edit this entry  
15
Legion of the Damned

Legion of the Damned

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Death Ray of Dr. Mabuse

The Death Ray of Dr. Mabuse

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Mabuse vs. Scotland Yard

Dr. Mabuse vs. Scotland Yard

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Black Cobra

The Black Cobra

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Terror of Doctor Mabuse

The Terror of Doctor Mabuse

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Saga of the Viking Women and Their Voyage to the Waters of the Great Sea Serpent

The Saga of the Viking Women and Their Voyage to the Waters of the Great Sea Serpent

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Invisible Dr. Mabuse

The Invisible Dr. Mabuse

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Return of Dr. Mabuse

The Return of Dr. Mabuse

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wild, Wild Planet

The Wild, Wild Planet

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shark Hunter

The Shark Hunter

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spy Today, Die Tomorrow

Spy Today, Die Tomorrow

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Pajama Game

The Pajama Game

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Target for Killing

Target for Killing

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seek

Seek

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Monster That Challenged the World

The Monster That Challenged the World

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bees

The Bees

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mothra

Mothra

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Brain from Planet Arous

The Brain from Planet Arous

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Valley of Gwangi

The Valley of Gwangi

1969
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Red Pastures

The Red Pastures

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Blood Beast Terror

The Blood Beast Terror

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Gorgon

The Gorgon

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Corruption

Corruption

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Corridors of Blood

Corridors of Blood

1958
×
★★★½
Edit this entry  
03
Walk on the Wild Side

Walk on the Wild Side

1962
×
★★★½
Edit this entry  
03
Nora Helmer

Nora Helmer

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Schoolgirls in Chains

Schoolgirls in Chains

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Ape

The Ape

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Goliath and the Vampires

Goliath and the Vampires

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hitcher in the Dark

Hitcher in the Dark

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jail House Eros

Jail House Eros

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Special Cop in Action

A Special Cop in Action

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Devil Story

Devil Story

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lust in the Dust

Lust in the Dust

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
Inga

Inga

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
That's Sexploitation!

That's Sexploitation!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mari-Cookie and the Killer Tarantula

Mari-Cookie and the Killer Tarantula

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Niklashausen Journey

The Niklashausen Journey

1970
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Angel and the Beasts

The Angel and the Beasts

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Killer

Black Killer

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry