Dennis has logged 85 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The City Tramp

The City Tramp

1966
×
★★★
Edit this entry  
31
Sodoma's Ghost

Sodoma's Ghost

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Five for Hell

Five for Hell

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trip to Bangkok, Coffin included

Trip to Bangkok, Coffin included

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Find a Place to Die

Find a Place to Die

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Deadly Prey

Deadly Prey

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cut-Throats

The Cut-Throats

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Future Zone

Future Zone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Future Force

Future Force

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night City

Night City

2015
×
Edit this entry  
27
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
27
F/X2

F/X2

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
Intimacies of a Prostitute

Intimacies of a Prostitute

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Bahia Blanca

Bahia Blanca

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
F/X

F/X

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Ardent Summer

Ardent Summer

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doll Graveyard

Doll Graveyard

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Roar : The Most Dangerous Film Ever Made

Roar : The Most Dangerous Film Ever Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Roar

Roar

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fever

Fever

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carne

Carne

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fuego

Fuego

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Colmillos, el hombre lobo

Colmillos, el hombre lobo

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Operación Jaguar

Operación Jaguar

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Angel III: The Final Chapter

Angel III: The Final Chapter

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Strongroom

Strongroom

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Jonathan

Jonathan

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Sacristan

The Devil's Sacristan

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Almost Human

Almost Human

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Ratas nocturnas

Ratas nocturnas

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death Wish 4: The Crackdown

Death Wish 4: The Crackdown

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rhythm, Betrayal and Death: The Killer Cumbia

Rhythm, Betrayal and Death: The Killer Cumbia

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Ambulance

The Ambulance

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★½
Edit this entry