Sam has logged 368 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry