• American Beauty

    ★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

  • eXistenZ

    ★★½

  • The Matrix

    ★★★★★

  • SLC Punk

    ★★★★

  • Life Is Beautiful

  • Titanic

  • The Devil's Advocate

    ★★½

  • Austin Powers: International Man of Mystery

  • Sustaining the Crisis

  • Scream

    ★★★★

  • Bound

  • Happy Gilmore

  • Travesty of a Mockery

  • Toy Story

  • Se7en

    ★★★★★

  • My Family

  • Outbreak

  • The Lion King

  • Dracula

    ★★★★½

  • Point Break

    ★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Edward Scissorhands

  • Home Alone

    ★★★★

  • I Love You to Death

    ★½

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • The Lunch Date

  • Do the Right Thing

  • Heathers

  • Killer Klowns from Outer Space

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Maurice

    ★★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • Stand by Me

    ★★★½

  • She's Gotta Have It

    ★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

  • The Official Story

    ★★★★

  • The Breakfast Club

  • Camila

    ★★★½

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★

  • Videodrome

    ★★★★

  • Tootsie

  • Blade Runner

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

  • Alien

    ★★★½

  • Grease

  • White Film

  • Eraserhead

  • Grey Gardens

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★

  • The Exorcist

  • Three Transitions

  • The Way of the Dragon

  • Pink Flamingos

    ★½

  • Harold and Maude

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • Chitty Chitty Bang Bang

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • Memories of Underdevelopment

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Daisies

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★★½

  • Black Girl

    ★★★½