Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
Read the review Edit this entry  
18
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Holes

Holes

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Anastasia

Anastasia

1997
×
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Read the review Edit this entry  
20
Stardust

Stardust

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The General

The General

1926
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
22
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Destino

Destino

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How High 2

How High 2

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The Queen

The Queen

2006
×
Read the review Edit this entry  
03
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
Edit this entry  
02
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
Edit this entry  
02
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sky High

Sky High

2005
×
Edit this entry  
16
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
Read the review Edit this entry  
11
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
Edit this entry  
11
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Computer Wore Tennis Shoes

The Computer Wore Tennis Shoes

1969
×
Read the review Edit this entry  
10
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
Read the review Edit this entry  
10
Brave

Brave

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Father the Hero

My Father the Hero

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry